Taevalik kooslus - juustud ja vein
Juustu ja veini kombinatsioon on see kuulus match made in heaven. Pelgalt mõte sobivalt soojenenud juustutükist teeb suu vesiseks. Veel pisut moosi ja ehk ka natuke pähkleid. Seejärel sõõm veini. Ja sama jälle uuesti.
Proovi näiteks Roche Mazet Cabernet Sauvignon punast veini, mis on maitselt täidlane, marjane ja kergelt vürtsikas ning pehmete tanniinidega. Kui oled valge veini austaja, proovi julgelt Roche Mazet Chardonnay´d. Vein on maitselt puuviljane, ümar, vaniljenootidega ja värske eksootilise järelmaitsega. Vahuveini fännidele on juustu kõrvale heaks kaaslaseks näiteks värske ja elava maitsega Cave De Lugny Cremant De Bourgogne Brut.
Nõuandeid õnnestunud juustuõhtuks
Vali lauale 5–7 erinevat juustu. Vali noori ja pehmeid juuste, laagerdunud ja tugevamaitselisi, midagi muredat ning natuke kreemist. Traditsiooniliselt pannakse lauale näiteks sini- ja valgehallitusjuustu, lambapiimajuustu, pikalt laagerdunud goudat, parmesani, Emmentali ja koorejuustu. Mahedamate juustude sõpradele meeldivad kindlasti toorjuustud, leibjuust või pehme kitsejuust.
Hõrgutava laua saab katta näiteks kasutades järgmisi juuste:
- Mõnusalt aromaatne punahallitusjuust; - Väga koorene valgehallitusjuust; - Sinu enda lemmik sinihallitusjuust; - Mure pikalt laagerdunud gouda; - Emmentali juust - Suurepärane lambapiimajuust.
Varu juustu u 100 g sööja kohta, kui juustulaual olev on peo ainsaks serveeritavaks söögiks.
Serveeri juust toatemperatuuril
Võta juustud toatemperatuurile soojenema tund enne serveerimist. Toatemperatuuril pääsevad juustude aroomid paremini esile.
Pane lauale ka midagi magusat: mõned erilised moosid, mett koos pähklitega, kuivatatud puuvilju ja marju, nt datleid, viigimarju, aprikoose, jõhvikaid ja ananassi.
Lisa lauale ka midagi hapukat: värskeid puuvilju, näiteks pirne, viigimarju, õunu, viinamarju ja ananassi. Köögiviljadest sobivad lauale varsseller, porgand ja paprika.
Hea idee on serveerida osa juustu toidu sees, näiteks sooja pirukana või puuvilju, pähkleid ja juustu sisaldava salatina, põnevate juustu-aedviljavarraste või esindusliku marjadega kaunistatud ahju-Briena.
Juustu kõrvale lihtsad lisandid
Pane lauale krõbeda koorikuga maaleiba või seemneleiba ning vali võileivaküpsisteks täistera- või speltajahust tooteid. Juustude maitsega sobivad kõige paremini lihtsad lisandid.
Paku puuviljast või moosist punast, hapukat või pisut magusat ja värsket vahuveini. Punane vein ei ole alati kõigi juustude juurde sobivaim jook. Näiteks noorte valgehallitusjuustude kõrvale sobib vahuvein ja valge vein tasakaalustab hästi tugevamate juustude rasvasust.
Ahju-Brie
500 g ümmargust valgehallitusjustu 2 dl mustikaid 2–3 värsket viigimarja ½ dl vaarikaid või granaatõuna seemneid (mett)
Valmistamine:
Soojenda ahi 200 kraadini. Pane juust ahjuplaadile asetatud küpsetuspaberile ja küpseta ahjus 10 minutit. Sellisel moel muutub juustu sisu sulaks, aga koor veel ei murene.
Tõsta juust jalaga serveerimisvaagnale ning kaunistage marjade ja viigimarjasektoritega. Soovi korral võib panna peale veel pisut mett.
Joogisoovitus: Tarapaca Gran Reserva Cabernet Sauvignon
Puuviljane parmesanisalat
200 g krõmpsu salatit 200 g parmesani 1 dl viinamarju 2–3 värsket viigimarja ½ dl piiniaseemneid 2 viilu maaleiba 1 tl köömneid oliiviõli mett valge veini äädikat musta pipart
Valmistamine:
Rösti piiniaseemneid kuumal kuival pannil kuni need pisut pruunistuvad. Kuumuta küpsetuspannil oliiviõli. Lõika maaleib suurteks kuubikuteks. Purusta köömned uhmris ja lisa need koos maaleiva tükkidega küpsetuspannile. Küpseta tükid krõbedaks ja pisut pruuniks.
Pese salat, viinamarjad ja viigimarjad. Tükelda parmesan. Sega komponendid lamedas anumas salatiks kokku. Kalla peale mett ja oliiviõli ning tilguta peale pisut valge veini äädikat. Maitsesta salatit purustatud musta pipraga.
Joogisoovitus: Roche Mazet Chardonnay
Kasutatud Mari Moilanen soovitusi.