Anora on turuliider keskkonnasõbralike pakendite valdkonnas

Anora on turuliider keskkonnasõbralike pakendite valdkonnas

Anora eesmärgiks on tagada, et kõik meie pakendid on ringlussevõetavad ning suurendada kliimasõbralike materjalide kasutamist.

Anora on veinide ja kangete alkohoolsete jookide keskkonnasõbralike pakendite valdkonnas turuliider Põhjamaades. Anora tegevuses mängib olulist rolli pakendite kujundamine ja arendamine, arvestades, et villime igal aastal üle 130 miljoni liitri alkohoolseid ja mittealkohoolseid jooke. Hea pakendikujundus võib oluliselt vähendada jäätmeid ja süsinikdioksiidi heitkoguseid, aidates meil vähendada oma toodete keskkonnamõju.

Anora investeerib palju tootearendusse. Oleme eriti uhked oma teedrajavate jõupingutuste üle jätkusuutliku pakendikujunduse ja uuenduste valdkonnas. Meie eesmärgiks on tagada, et kõik meie pakendid on ringlussevõetavad ning suurendada kliimasõbralike materjalide kasutamist.

Pakendite keskkonnaohutu kujundamine

Hea pakendikujundus võib oluliselt vähendada jäätmeid ja süsinikdioksiidi heitkoguseid. Üha enam kasutatakse alternatiivseid ja kergemaid materjale. Näiteks vähendatakse klaaspudelite kaalu. See vähendab oluliselt pudelite tootmisest ja transpordist tulenevat süsiniku jalajälge.

Viimaste aastate jooksul on Anora üha enam läinud klaaspudelite asemel üle alternatiivsete pakkematerjalide, näiteks täielikult ringlussevõetavate PET-plastpudelite kasutamisele. Meie uuenduslikud PET-pudelid ja ringlussevõetavad Bag-in-box pakendid, millel on 90% väiksem süsiniku jalajälg võrreldes klaaspudelitega.

Anora kasutatavad plastmaterjalid on valitud pakendatud sisu säilivusaja nõuete järgi, võttes arvesse nii tootmisseadmeid kui ka taaskasutust ja keskkonnaalaseid aspekte. Pudelite plastikmaterjale kontrollitakse hoolikalt, alustades lähtematerjalidest.

Anora uusi, täielikult taaskasutatavaid Bag-in-box pakendeid on lihtne sorteerida koos muude majapidamisjäätmetega. Esmalt võta kraan veinikoti küljest lahti, loputa kott külma veega ja sorteeri plastosad, sealhulgas kasti sang. Karbi võib panna kartongi konteinerisse.

rPET: pudelist pudelisse ringlussevõetud plast

PET-plastist valmistatud pudeli süsinikujalajälg võib olla vaid 40% sarnase klaaspudeli jalajäljest. Vähenemine tuleneb tootmisprotsessist, kasutatud plastmassi kogusest ja tootmiseks kasutatud energiast, aga ka näiteks logistikaahela tõhususest. rPETi (kus „r“ tähistab „ringlussevõetud“) puhul on süsiniku jalajälg veelgi väiksem.

2020. aastal tõi Anora turule esimesed kangete alkohoolsete jookide pudelid, mis sisaldasid 25% rPET-plasti. Meie eesmärk on suurendada 2025. aastaks rPETi osakaalu 50%-ni ja 2030. aastaks 100%-ni. Püstitatud eesmärk ületab igati ELi kehtestatud nõudeid ja ajakava.

Oleme läbi viinud põhjaliku taustauuringu rPET-plasti kasutuselevõtu kohta. Näiteks oleme uurinud selliseid tegureid nagu tooraine kättesaadavus, kvaliteet ja sobivus. Lisaks pidime leidma usaldusväärse toorainetarnija ja looma uue, hästi toimiva rPET-pudelite tarneahela.

Anora jätkusuutlikkuse tähisega pakendid

2021. aastal hakkas Anora lisama oma pakenditele uusi jätkusuutlikkuse märgiseid, et aidata tarbijatel teha vastutustundlikumaid valikuid.

PET-pudelid kangete alkohoolsete jookide jaoks

Polüetüleentereftalaat ehk PET on toiduainetele ohutu termoplast, mida kasutatakse eelkõige pakenditööstuses. Näiteks joogipudeleid ja ahjukindlaid plastnõusid valmistatakse sageli PETist. PET-plast on kulumiskindel ja seda on lihtne peaaegu lõputult ringlusse võtta. Lisaks sellele on PET-plastil tänu oma kergele kaalule ja tooraine tootmistehnoloogiale väiksem süsiniku jalajälg kui klaasil või muudel raskematel materjalidel.

Anora PET kangete alkohoolsete jookide pudeleid, mis sisaldavad 25% ringlussevõetud rPET-plasti, saab tuvastada pakendil oleva spetsiaalse märgise järgi. Pudelites kasutatud ringlussevõetud plast on pärit tarbijate tagastatud PET-pudelitest. Materjali ohutuse ja kõrge kvaliteedi tagamiseks hangib Anora oma rPET-materjali tuntud turgudelt ja töötleb seda protsessiga, millel on kõrgeim kvaliteedistandard.

Chill Out Chardonnay BIB pakivein

100-protsendiliselt ringlussevõetavad bag-in-box pakendid

Bag-in-box (BiB) pakendid koosnevad mitmest eri materjalist valmistatud elementidest: pappkarp, veinikott ning plastist kraan ja sang. BiB-pakendite üldine keskkonnamõju on juba väiksem kui traditsioonilise klaaspudeli oma, kuid erinevate materjalide kombinatsioon muudab pakendi tarbija seisukohast raskesti ringlussevõetavaks.

Koostöös oma partneritega on Anora välja töötanud uue 3-liitrise BiB-pakendi, mille veinikott, kraan ja sang on materjalide ja värvi osas täiustatud, et need sobiksid paremini taaskasutuseks. Kraani ventiil on punane, kuid muud elemendid värvitud, mis muudab need ringlussevõtuks sobivaks. Veinikott ei sisalda metalli, alumiiniumit ega nailonit, mis tähendab, et ka seda saab kõrvaldada plastjäätmetena. Lisaks on karp valmistatud FSC-sertifikaadiga vastutustundlikest allikatest saadud materjalidest. BiB-pakenditel on ringlussevõtu juhised, mis tagavad, et kõik komponendid jätkavad oma edasist teekonda ringlussevõtu süsteemis.

Uuel, täielikult ringlussevõetaval bag-in-box pakendil on Anora jätkusuutlikkuse märgis.

O.P. Anderson Aquavit akvaviit

Kergemad klaaspudelid

Klaas on endiselt levinud pakendimaterjal alkohoolsete jookide puhul, eriti kõrgekvaliteediliste toodete kategoorias. Sageli sisaldavad kvaliteetsete kaubamärkide pudelid märkimisväärselt klaasmaterjali, mis suurendab nende keskkonnakoormust. Pudelite kaalu vähendamine vähendab ka nende süsiniku jalajälge.

  1. Akvaviit on Rootsi päritolu maitsestatud viin, mille tasakaalus maitses on tunda köömneid, aniisi ja tilli. Sobib nii shotina kui ka kokteilidesse.
    O.P. Anderson Aquavit 40% 100 cl
    Rootsi päritolu maitsestatud viin, mille tasakaalus maitses on tunda köömneid, aniisi ja tilli.
    18,99 €
    18,99 € / l

Anora eesmärk on muuta oma klaaspudelid kergemaks koos pakendi muudatustega ja suurendada ringlussevõetud klaasi kasutamist. Klaaspudelite uus jätkusuutlikkuse märgis näitab, kui palju kergemad need on, võrreldes varasema pudeli kujundusega. Näiteks O.P. Anderson Aquaviti kohta tehtud olelusringi analüüs näitas, et 0,35-liitrise klaaspudeli kaalu vähendamine 300 grammilt 220 grammile vähendaks toote olelusringi jooksul selle heitkoguseid 16% võrra.

Jätkusuutlik pakendivalik veiniostjale: Bag-in-box

Anora enda veinimargid pakendame võimalikult lähedal tarbijale, vähendades oluliselt toodete süsiniku jalajälge. Bag-in-box ehk BiB on Anora veinipakendi peamine formaat. See on ka kõige jätkusuutlikum variant. Kui traditsiooniline klaaspudel kaalub 500–600 grammi, siis BiB-pakend koos pappkarbi ja veinikotiga kaalub vähem kui 140 grammi. Lisaks sisaldab tüüpiline klaaspudel 75 cl veini, kuid BiB-pakendi tavaline maht on kolm liitrit.

Klaaspakendite süsiniku jalajälge saab vähendada ka ringlussevõetud materjali kasutamisega ja pudelite kaalu vähendamisega. Kuid isegi kergema klaaspudeli süsiniku jalajälg on ligikaudu 60% suurem kui PET-plastpudelil.

Toggle Nav